На 7 ноември тази година се навършват 130 години от победата над сръбските войски на Сливница по време на Сръбско-българската война от 1885 година. Това е първата война, в която България е въвлечена след Освобождението и която печели самостоятелно. Спомените на очевидци и участници в тези събития описват героизма на вайниците, някои от които за две денонощия изминават 145 километра и не всички носят ботуши- вървят пеша с цървули, краката им са изранени, шинелите им изпокъсани.
В памет на тези героични събития, ноемврийската музейна работилница за деца се фокусира върху изработка на част от облеклото на обикновения човек, участвал в тях. Музейният кът за деца към Регионален исторически музей представи един от старите занаяти, практикувани в недалечното минало- опинчарството.
Учениците от III и IV клас и техните учители, не само се запознаха с този занаят, но и сами ушиха опинци. Госпожа Мирослава Таскова показа и обясни начина на изработка, както и начина на обуване, как са се връзвали, за да бъдат удобни при носене. Учениците, разделени на групи, от предварително приготвени шаблони очертаха, изрязаха и залепиха стелките на опинците. С помощта на учителите ги оформиха и зашиха. Готовите опинци учениците поставиха в оформения битов кът в училище.